Čo je špalda?

Dĺžka čítania: 6 min., 14 sec.
pšenica špaldová

Počuli ste už o špalde? Nie, nie "špajdle". O špaldovej pšenici! Je to pôvodný druh obilniny, ktorú pestovali naši predkovia a dobre poznali jej výnimočné vlastnosti a priaznivé účinky...

Špaldova pšenica sa pestovala pred stáročiami, je to jeden z pôvodných druhov pšenice a v histórii zaznamenala oveľa menej zásahov šľachtiteľov, ako rozšírená pšenica obyčajná.

Už v 12.storočí Sv. Hildegarda odporúčala špaldu pri viacerých zdravotných problémoch - proti nedostatočnému prekrveniu, na nervovú výmenu látok, na dodanie sily svalom, väzivám a pletivám. Popísala ju ako základný článok potravy, pretože "je to najlepšia obilnina". Podľa Hildegardinej zdravovedy by sme mali jesť najmä celozrnný pšeničný, alebo biely špaldový chlieb a pečivo. Avšak špalda v akejkoľvek forme - či ako zrno, otruby, krupica, či múka - vždy si zachová svoj ozdravný účinok. Hildegarda ďalej hovorí, že jej jemná chuť pripomínajúca oriešky prekvapí a dodá radostnú myseľ a poteší i dušu. Špalda je psychofarmatikum prvého stupňa, no bez škodlivých účinkov - upokojuje a posilňuje psychiku. O špalde sa hovorí, že je to "predĺžené materské mlieko" - je optimálna pre výživu mladých i starších, zdravých i chorých.

                                                      Svatá Hildegarda z Bingenu - gloria.tv

                                                                sv. Hildegarda z Bingenu

Verili by ste, čo všetko je ukryté v malom zrniečku špaldy? Má vysoký obsah bielkovín (15%), ktoré majú významnú nutričnú hodnotu a iné zloženie aminokyselín ako bielkovina bežnej pšenice. Tuk, ktorý obsahuje (2,5%) má priaznivé zloženie mastných kyselín, najmä kvôli vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín. Je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny A a E a tiež minerálne látky (fosfor, draslík, horčík, vápnik, zinok). Vysoký obsah lepku v špalde jej dáva vynikajúce pekárenské vlastnosti a pečivo zostáva dlhšie čerstvé a šťavnaté. Našli sa dokonca ľudia alergickí na pšeničný lepok, ktorý lepok v špalde znášajú (pozn.: celiatikom odporúčame konzuláciu s lekárom!). Špalda stimuluje imunitný systém a obsahom beta-karoténu pôsobí regeneračne na telové bunky a chráni telo pred infekciami.

 

Špaldové zrnko je v klase obalené dvojitou plevou a je preto lepšie chránené voči vonkajším vplyvom znečisteného životného prostredia. Preto je ako stvorená pre pestovanie v ekologickej poľnohospodárskej výrobe. Pestujú ju najmä vo Švajčiarsku, nemecku, Rakúsku, ale aj na Slovensku - u nás na Myjave. Najväčším výrobcom špaldových výrobkov na Slovensku je spoločnosť Biomila spol. s r.o. so sídlom na myjavských kopaniciach. Špalda sa stáva znovuobjavovanou "popoluškou" obilnín, a tak stúpa aj záujem o túto surovinu. To však znamená aj nárast cien a vďaka rastúcemu dopytu často i jej nedostatok na trhu. To sa odráža aj v cenách výrobkov zo špaldovej pšenice.

V knihe MUDr. Igora Bukovského, PhD., známeho slovenského odborníka na výživu, a šéfkuchára Pavla Liptáka s názvom "Hneď to bude" (Vydala v roku 2007 AKV - ambulancia klinickej výživy, s.r.o.) je pšenica špalda a celozrnná špaldová múka na prvom mieste medzi zdravými surovinami! Vyšší obsah vlákniny (8,8%) podporuje trávenie a prečisťuje, keďže táto balastná látka má vplyv na pohyb čriev. Dr. Bukovský odporúča zaradiť špaldovú múku do základnej výbavy každej kuchyne, pretože poteší všetky bunky vášho tela.


                                 BIOMILA Špaldová chlebová múka graham BIO 1kg 


Špaldu si môžete dať na raňajky - ako vločky, chrumkavé špaldové müsli, "habermus" - kaša z celých zŕn špaldy, či špaldovú kávovinu - bezkofeínovú náhradu kávy. Na obed si so špaldovou celozrnnou múkou pripravíte halušky, pirohy, lokše, palacinky, alebo zahustíte sýtu polievku. Na zahustenie, či obohatenie týchto jedál vlákninou môžete využiť aj špaldové otruby - je to vonkajšia vrstva zrna, ktorá sa odstraňuje pri mletí bielej múky, no obsahuje najviac dôležitých vitamínov a minerálií (preto ich nájdete napríklad aj v našej BIOMILA špaldovej celozrnnej krupici). Výbornou prílohou, či súčasťou šalátu je aj obrúsené zrno špaldy - tzv. kernotto - vyskúšajte niektorý z našich receptov. Okrem toho rôzne tvary cestovín zo špaldovej celozrnnej múky - napríklad penne, špirály, rezance, či drobná tarhoňa poslúžia na tisíc spôsobov! Po obede si zamaškrtíte na sladkom ovocnom koláči zo špaldovej múky a na večeru si dajte kúsok špaldového kváskového chleba alebo pečivo so zeleninou. Pri telke, či knihe vám špaldové celozrnné tyčinky nielenže zaženú hlad, ale budete mať aj dobrý picit zo zdravého večerného chrumkania. Ale, samozrejme, nič netreba preháňať a tento príklad "dňa stravovania sa so špaldou" berte s rezervou - všetko s mierou. :) A prečo odporúčame najmä celozrnné špaldové výrobky? O zdravotných účinkoch celozrnných výrobkov si prečítajte v ďalšom našom článku Načo je nám vláknina?

                                            Špaldové celozrnné penne s kuracím mäsom
                                Celozrnné špaldové penne s kuracím mäsom a zeleninou - ako šalát


Špalda je ľahšie stráviteľná než všetky ostatné obilniny a v akejkoľvek podobe. Snáď práve skutočnosti, že špalda nebola nikdy umelo šľachtená vďačíme za to, že si zachovala nielen chutnosť a cenné nutričné vlastnosti pôvodných planých foriem obilnín, ale ešte jednu zaujímavú vlastnosť - totiž že pri konzumácii špaldy sa tuk v tele neukladá tak intenzívne (napríklad sliepky kŕmené špaldou znášajú viac vajec, ale netučnejú).

Ak ešte nebolo dosť špaldy, môžete si šupkami - jemnými plevami, ktoré zostávajú po vylúpaní špaldy, naplniť vankúš a budete prekvapený jeho elastickými vlastnosťami. Uľaví boľavým nohám, či chrbtici, pretože sa prispôsobuje tvarom vášho tela. Má schopnosť pohlcovať telesný pot a odvádzať nadbytočné teplo. Blahodarne pôsobí pri migréne, nespavosti a ochoreniach hlavových dutín. Prináša úľavu pri reume, bolesti kĺbov a hlavy.

 

Prajeme vám veľa zdravia so špaldou!