Ovos tradičná obilnina plná zdravia
Ovos má vysokú výživovú a energetickú hodnotu. Vyplýva to predovšetkým z vysokého obsahu biologicky hodnotných bielkovín, vyššieho obsahu tuku oproti ostatným obilninám, priaznivého zloženia sacharidov a vysokého obsahu ľahko rozpustnej vlákniny, vitamínov B a E a radu minerálnych látok.
Ovos nahý (Avena nuda) „Ryža Európy“ sa zaraďuje medzi trávy z čeľade Lipnicovité. Darí sa mu najmä v teplejších oblastiach dobre zásobených vodou. Ovos nahý má všestranné využitie v kuchyni a potravinárskom priemysle. Na rozdiel od bežného plevnatého ovsa má totiž ovos nahý obilky bez šupiek, čo je výhodné pre následné potravinárske spracovanie.
História ovsa
Ovos pochádza z východnej Európy a jeho pravdepodobnou pravlasťou sú horské oblasti Číny a Mongolska. Bol vyšľachtený z tráv a u nás sa oddávna pestuje v mnohých odrodách, hlavne vo vyšších a chladnejších polohách. Gréci a Rimania namáčali ovsené zrno vo víne a víno dávali pred bitvou piť vojakom, aby boli statoční a chrabrí. Ovos potom dávali svojim koňom. Rímsky spisovateľ Plinius už v 1. storočí n.l. zaznamenal, že germánske kmene sa živia ovsenou kašou. Germánski bojovníci nazývali ovsenú kašu pokrmom bohov a varili ju pred bojovým ťažením.
Výhodou nahého ovsa sú nahé, bezplevnaté obilky, ktoré umožňujú domácke spracovanie mnohými rôznymi spôsobmi. Cenný je vysoký obsah bielkovín, tuku i minerálnych látok. Milovníci čerstvých vitamínov a prírodnej energie môžu zrno použiť na nakličovanie, čo je v zdravej výžive populárne. Celé ovsené zrná sa ľahko varia ako domáca ryža. Výborné sú na prípravu ovsenej kaše, kedy si ich na vločkovači alebo šrotovníku pomelieme a sparíme, alebo povaríme. Ovsená slama je potom vynikajúca na posilňujúce a regeneračné kúpele.
Ovos má vysokú výživovú a energetickú hodnotu. Vyplýva to predovšetkým z vysokého obsahu biologicky hodnotných bielkovín, vyššieho obsahu tuku oproti ostatným obilninám, priaznivého zloženia sacharidov a vysokého obsahu ľahko rozpustnej vlákniny, vitamínov B a E a radu minerálnych látok. Má oveľa vyšší obsah bielkovín, ako ostatné obilniny – 14-21%. Preto sa mu hovorí aj ´sója hôr´. Bielkovinový koplex ovsa obsahuje lepok nazývaný avenín, spolu s prolamínovými časťami (v ovsi obsah nižší 5-15%) tvoria alergizujúcu zložku tejto potraviny (skrížené alergické reakcie medzi trávami a obilninami). Skladba aminokyselíén sa svojím zložením blížia k ideálnemu proteínu.
Ovos je najlepším zdrojom rozpustnej vlákniny, bielkovín a minerálov. Výrazne vyšší ako u ostatných obilnín je obsah horčíka, zinku, železa, mangánu a arzénu. Má značný obsah vitamínov B1 a E. Má však nedostatok vitamínov A, C a D. Preto je vhodná kombinácia ovsa s mliekom a ovocím. Ovos je ideálnym zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. Toto je kombinácia, ktorá pomáha predchádzať zápche a je teda ideálny pre zachovanie správnej činnosti hrubého čreva. Stráviteľná vláknina je navyše prospešná pre zníženie hladiny cholesterolu v krvi, čím sa zmierňuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a infarktu. Ovos tlmí zvýšenú činnosť štítnej žľazy, pôsobí blahodarne na nervovú sústavu. Má posilňujúce účinky pri vyčerpaní organizmu a únave. Je výbornou potravou pre diabetikov, stabilizuje hladinu krvného cukru a jeho dlhodobá konzumácia umožňuje znížiť dávky inzulínu. Ovsený odvar znižuje horúčky.
Použitie celých zŕn
Celé zrná sa podľa požadovanej mäkkosti namáčajú 8-16 hodín. Tepelné úpravy sú rozmanité. Zrná ovsa nahého môžu byť využité všade tam, kde by sme použili ryžu. Sú výbornou prílohou k všetkým druhom hlavných jedál, môžeme ich použiť ako závarku do polievok, sú chutnou súčasťou najrôznejších šalátov, nátierok a zmesí s mäsom, zeleninou ale aj ovocím. Varenie je nenáročné a pomerne rýchle (40-50 minút). Dlhšie varenie spôsobuje praskanie zŕn, čo je výborné pre použitie do rôznych plniek, nátierok a kokteilov. Zrná uvarené do zásoby môžeme zamraziť. Krátkym namáčaním na cca 15 minút skrátime čas varenia.
V každom zdravšom jedálničku nesmú chýbať ovsené vločky. Dajú sa pripraviť na množstvo spôsobov a možno ste ani netušili, koľko majú benefitov pre naše telo.
Ovsené vločky
Ovsené vločky môžeme zaradiť medzi najzdravšie potraviny zo všetkých. Najlepší čas na ich konzumáciu je ráno. Vločky napríklad s jogurtom a ovocím vám dodajú dostatok energie aj živín na celý deň. Prečo sa ich platí jesť pravidelne? Ovsené vločky obsahujú veľké množstvo rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. To z nich robí jedlo, ktoré dokáže zasýtiť na dlhú dobu. Pred obedom vás tak nebude trápiť vlčí hlad, ktorý mnohí zaháňajú najrôznejšími nezdravými maškrtami a potom priberajú nechcené kilogramy. Vláknina funguje aj ako stabilizátor glukózy, prospieva tráviacemu traktu, bojuje proti zápche a podieľa sa na vyživovaní organizmu. Denná konzumácia ovsených vločiek pomáha zlepšiť metabolizmus, urýchľuje úbytok hmotnosti a zabraňuje hromadeniu tukov v tele. Raňajky, ktoré obsahujú ovsené vločky vám pomôžu vyhnúť sa nadmernému príjmu kalórií.
Pomalé sacharidy obsiahnuté v ovsených vločkách umožňujú regulovať chuť do jedla a úzkosť, a udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Živiny v nich nielen urýchľujú váš metabolizmus, ale taktiež zabraňujú hromadeniu tukov a toxínov v tele, a zabraňujú prejedaniu. Pravidelnou konzumáciou ovsených vločiek môžete dostať pod kontrolu vysoký cholesterol. Môžu za to omega-3 nenasýtené mastné kyseliny vo vločkách. Okrem toho tieto látky zabraňujú vzniku krvných zrazenín a pôsobia protizápalovo. Pomáhajú tiež odbúrať menštruačné bolesti a sú prospešné pre mladistvý vzhľad pokožky.
Obsahujú vitamín B1 a B5, mangán, fosfor, horčík, med, železo a zinok.Na niektorých ovsených výrobkoch ako sú vločky, múka, otruby, klíčky a pod. je uvedené na etikete alebo obale, že výrobok je gluten free a neobsahuje lepok. Takéto výrobky boli vyrobené zo špeciálnych kultivarov, upravené a spracované na zariadeniach, kde neprišli do styku s gluténom pochádzajúcim zo spracovania pšenice, raže, jačmeňa a jeho hmotnosť vo výrobku, nepresiahne viac ako 20mg/kg.
Inšpirácia na tradičnú kašu z ovsených vločiek, ktorá je všeobecne známa pod názvom Overnight oats“
Tento recept spočíva v tom, že sa vločky na raňajky pripravujú už večer.
Cez noc vločky zmäknú a ráno je pokrm pripravený ku konzumácii.
Suroviny:
- 1/2 šálky ovsených vločiek
- 1/2 šálky mandľového nápoja bez cukru
- 1/2 téglika mandľového dezertu
- 1 čajová lyžička chia semienok
- 1 čajová lyžička ľanu
- sušené ovocie: napr. brusnice s jablkovou šťavou
- čerstvé ovocie.
V tomto recepte sú použité tieto výrobky z nášho E-shopu
Ovos nahý bio PROBIO 500g
Obilnina na priamu spotrebu. Ovos patrí medzi nutrične najvýznamnejšie obilniny.
Ovos nahý bio PROBIO 3 kg
Obilnina na priamu spotrebu. Ovos patrí k nutrične významným obilninám. Má značný obsah biologicky hodnotných bielkovím, vysoký po ...
BIOMILA Ovsené vločky jemné bio 2kg
Ovsené vločky jemné sú vyrobené zo zrna ovsa nahého.
Maslové sušienky s ovsenými vločkami bio Biopekárna Zemanka 100g
Sladené prírodným trstinovým cukrom, obsahuje ovsené vločky a srvátku. V týchto sušienkach je použité namiesto rastlinného tuku vý ...
Ovocné pyré Milujem Ťa (banán hruška malina ovos) bio FruchtBar 100g
ovocné pyré v bio kvalite bez pridanej arómy, bez cukru pre deti od ukončeného 6.mesiaca
BIOMILA Vločky ovsené jemné bio 500g
Ovsené vločky jemné sú vyrobené zo zrna ovsa nahého, v bio kvalite.
BIOMILA Ovsené vločky jemné bezlepkové bio 250g
Bezlepkové vločky boli vyrobené zo špeciálnych kultivarov ovsa, spracované na zariadeniach, ktoré neprišli do styku s gluténom poc ...