facebook
sk en
košík 0ks / 0.00 €

Blog

Tak pšenica dvojzrnová, ako aj pšenica špaldová nie sú vhodné pre veľkovýrobné pestovanie pre menšie výmery a najlepšie sa im darí v horských a podhorských oblastiach. Keďže hlbšie korenia, majú aj iné vlastnosti v odolnosti voči suchu. Majú takisto menšie nároky na množstvo živín a nie je nutné pri pestovaní používať intenzifikačné faktory (Roľnícke noviny, 2015). Sú to plodiny prevažne menej výnosné, avšak vyznačujú sa širokou škálou pozitívnych vlastností, akými sú napríklad vysoká nutričná hodnota, nenáročnosť a schopnosť zaobísť sa bez priemyselných hnojív a pesticídov. Všetky tieto vlastnosti ich predurčujú najmä pre ekologické, či low input systémy.

Z kvalitatívnych ukazovateľov sa na výslednej kvalite zrna pšenice dvojzrnovej najviac podieľa obsah bielkovín, ten dosahuje cca 15 – 20 %. V obsahu lepkových bielkovín sa jednotlivé krajové odrody i vzorky značne líšia. Obdobná situácia je v obsahu karoténu. Vysoká kvalita zrna pšenice dvojzrnovej je daná okrem vysokého obsahu bielkovín i jej zložením (obsah lyzínu (esenciálna aminokyselina) v bielkovinách dosahuje až 3,65 %).Lepkové bielkoviny sú málo napučiavajúce a múka z pšenice dvojzrnovej je teda málo vhodná pre pekárske využitie.

Horšia technologická (najmä pekárenská) akosť pšenice dvojzrnovej je však spravidla kompenzovaná vyššou nutričnou hodnotou (vyšším zastúpením nutrične cenných bielkovinových frakcií albumínov a globulínov, nutrične priaznivejšou skladbou aminokyselín, vyšším obsahom vitamínov, minerálnych látok a ďalších látok prospešných pre ľudské zdravie). Zvyšujúci sa záujem zo strany spotrebiteľov je daný požiadavkami na spestrenie stravy a jej obohatenie o produkty nových kvalít a v poslednej dobe tiež zvyšujúcim sa záujmom o bioprodukty (Ing. M. Pekár, Liečivé rastliny 2014).

Dvojzrnková múka chutí v koláčoch, buchtách, chlebe i múčnikoch. Celé zrná melieme vo vlastnom kamennom mlyne. Celozrnná múka z pšenice dvojzrnky je chuťovo výraznejšia ako biela múka, preto je spočiatku vhodné postupne pridávať k bielej múke 1/3-2/3 celozrnnej, kým prejdete na celých 100%. Farba pečiva je prirodzene tmavšia, cesto je tuhšie. Lepkové bielkoviny podobne ako v špalde sú málo napučiavacie, preto cesto je "ťažšie", nenakysne tak. Výrobky z celozrnnej múky sú nutrične hodnotnejšie, sýtejšie a trvanlivejšie ako z bežnej múky.

Piť či nepiť?

27. 1. 2016

Piť či nepiť?

Prečo je BIO drahšie?

27. 1. 2016

Prečo je BIO drahšie?

Načo je nám vláknina?

27. 1. 2016

Načo je nám vláknina?

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.   OK