facebook
sk en
košík 0ks / 0.00 €

Recepty

Quiche - slaný koláč

Quiche - slaný koláč

 

Potrebujete:

Biomila špaldová celozrnná múka hladká 

Kurkuma mletá bio

Morská soľ jemná 

 

Prísady

Prejdime k samotným ingredienciám na cesto. Pripravme si 300 gramov špaldovej múky, 150 gramov masla, čajovú lyžičku soli, pričom postupne prilievame vlažnú vodu podľa konzistencie hmoty. Ak chceme aby naše cesto malo krajšiu farbu môžeme do neho pridať napríklad kurkumu alebo červenú papriku.
Ako plnku môžeme využívať sezónnu zeleninu, čerstvé bylinky ako aj mäsové produkty. Mojím favoritom je quiche s grilovanou cviklou, kozím syrom, posypaný s tekvicovými semiačkami. Veď predsa len často zostane v chladničke nejaký ten kúsok nevyužitého čohosi :)

Postup prípravy

Pôvod, variácie a Lotrinský koláč

Ak ste viac zameraní na slané jedlá, quiche je pre vás tým správnym pokrmom. Možno ho opísať aj ako slaný koláč, pričom je veľmi variabilný a možno ho obmieňať podľa každého vkusu. Je skvelý aj pri recyklovaní zvyškov zeleniny či mäsa, ktoré nám zostali.
Ale začnime pekne po poriadku. Podľa českej autorky Dity Pecháčkovej sa začal quiche piecť vo Francúzsku v dobe, keď na dedine existovala len jedna pekáreň. Predtým ako do pece dali chlieb – čakali kým bude teplota dostatočne vysoká – vložili do nej tento slaný koláč. A potom všetko čo spolu upiekli aj spoločne zjedli. (2012, s. 115)

Najznámejším predstaviteľom tohto pokrmu je Quiche Loraine (Lotrinský koláč). Američanka Julia Child – neprehliadnuteľná postava svetového kulinárstva – priblížila francúzsku kuchyňu americkému ľudu. Quiche Loraine možno nájsť aj v jej publikácii, kde sa o ňom vyjadruje ako o koláči svetoznámom, no zároveň  jednoduchom na prípravu. Kombinuje v sebe chuť smotany a slaniny. Podávať sa môže so šalátom, bagetou, či vychladeným bielym vínom. Toto jedlo môže slúžiť ako obed, olovrant alebo aj večera. (2011, s. 146)

Podstatou spomínaného slaného koláča je základné cesto, ktoré sa môže dať aj nemusí najprv predpiecť. Následne sa plní ľubovoľnými náplňami a na záver sa zalieva zmesou smotany – či už sladkej alebo kyslej – vymiešanej s vajíčkami. V pôvodných receptoch sa zmes robí so šľahačkovým kyslým krémom či smotanou nazývanou Créme fraîche.
Tento produkt sa dá kúpiť v potravinách alebo je možné si ho pripraviť doma. Dita Pecháčková spomína, že túto veľmi jemnú a tučnú kyslú smotanu si je možné vyrobiť aj svojpomocne. Do 500 mililitrov smotany na šľahanie treba pridať 2 lyžice cmaru a túto zmes nechať odstáť pri izbovej teplote 24 až 36 hodín kým nezhustne. (2012, s. 115)

Ako na cesto a čím plniť?

Začnime so základom pri príprave quichu. Je ním práve cesto a jeho spracovanie. Julia Child – ktorá mimochodom študovala na prestížnej parížskej kulinárskej škole Le Cordon Bleu – zdôrazňuje, že cesto treba miesiť veľmi rýchlo, najmä ak pracujeme v teplej kuchyni.
Maslo nám totiž musí mäknúť postupne. Cesto sa má spracovávať len koncom dlane pri zápästí, nie celou dlaňou, ktorá má vyššiu teplotu. (2011, s. 140)
Treba si preto pozorne všímať nie len samotné suroviny na prípravu slaného koláča, ale aj spôsob akým cesto pripravíme. Quiche sa zvykne piecť na okrúhlom plechu s vrúbkovaným okrajom. Je možné si cesto pripraviť a potom ho nechať chvíľu odpočívať. Vhodné je ho vložiť do chladničky na hodinu, alebo aj na celú noc. V tom prípade je lepšie ho už priamo rozvaľkať na plech, aby sme ho už ráno buď len predpiekli, alebo hneď následne plnili.
Hotové cesto môžeme poprepichovať vidličkou a dať si ho predpiecť do rúry. Vtedy sa odporúča zaťažiť ho napríklad surovými strukovinami, ktoré nasypeme na jeho povrch. Tým predídeme zvlneniu cesta a zachováme rovný povrch. Predpekanie ale nie je nutné, tento krok môžeme kľudne obísť.

Autor: Monika z Jem iné 

Zdroje:

Pecháčková, D.: Deník Dity P., Kuchařka, Praha: Dita Pecháčková 2012.
Child, J., Bertholle, L., Beck, S.: Mastering the art of French Cooking, New York: Alfred A. Knopf 2011.

Vaše komentáre

Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.   OK